Kwestie podatkowe zazwyczaj budzą w nas niepokój. Wymagają nieustannego śledzenia zmian i regulacji. Niezależnie od tego, czy prowadzimy własną firmę, czy zajmujemy się corocznym rozliczaniem podatków, mogą pojawić się pewne wątpliwości co do interpretacji zapisów ustaw i ich paragrafów. Można jednak uzyskać indywidualną interpretację. Jak to zrobić?
Zmieniające się przepisy to jedno, ale coraz częściej przedsiębiorcy prowadzą kilka rodzajów działalności jednocześnie. Zdarza się, że każda wymaga przestrzegania innych regulacji. Niektóre sytuacje z kolei są na pograniczu przepisów, dlatego warto konsultować swoje działania z biurem rachunkowym. Dzięki temu uzyskamy niezbędne wsparcie. Jednak sami też możemy poprosić o wyjaśnienia w Krajowej Informacji Podatkowej (KIP).
Składając wniosek do KIP o indywidualną interpretację podatkową, mamy pewność, że na naszą sytuację patrzy osoba z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Weźmie pod uwagę wszystkie okoliczności i wyda opinię opartą nie tylko o aktualnie obowiązujące przepisy, ale również wcześniejsze podobne do naszych przypadki i interpretacje.
Przepisy prawa bywają niejasne, dlatego KIS dopuszcza możliwość uzyskania pomocy w ich interpretowaniu. Można to zrobić na trzy sposoby: przez Internet, bezpośrednio w KIS oraz listownie. Najczęściej wybierana jest droga online:
Wniosek można również wydrukować, wypełnić i osobiście zanieść do biura Krajowej Informacji Skarbowej lub wysłać go listem poleconym. Odpowiedź z interpretacją przyjdzie na wskazany we wniosku adres do 3 miesięcy od złożenia dokumentów.